1382,12,26
توسط: احمد

امشب چه شبی ستچهارشنبه آخر سال را چهارشنبه سوری می گویند و مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای مراسم مقداری بوته خار درخانه ها فراهم می شود و کوچک و بزرگ از روی آن می پرند و می گویند :

زردی من از برای تو
 سرخی تواز برای من
 

در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از …) می خوانند. بعضی از زنان عقیده دارند اگر شب چهارشنبه سوری فال بگیرند فالشان درست در می آید از این رو به ویژه در گذشته ها اگر کسانی می خواستند فال بگیرند در سر چهار راه به نحوی که کسی آنها را نبیند در تاریکی یا دالان خانه می ایستادند و به گفت و گوی عابرین گوش می دادند. اگر عابرین سخنانی امید بخش در مورد عقد، عروسی، معامله ای سودآور، خبر خوشی که شنیده اند، مژده ای که داده اند، فرزندپسری که گیرشان آمده بیان می کردند به فال نیک گرفته می شد و نوید آن بود که سالی نیکو و پراز شادی و سرور در پیش است و اگر برعکس از اختلاف، نزاع، مرگ، ضرر، ناخوشی، خبرهای ناگوار گفت و گو می شد نشان این بود که سال نو سال نیکوئی برای فال گیرنده نیست. در قدیم بعضی اوقات زنان کاسه ای را بر می داشتند و به در خانه این و آن می رفتند و با پول یا فلز یا شیء به کاسه می زدند که صدای تصادم شیء و کاسه شنیده شود و صاحبخانه با خبر گردد و بیاید دم در. وقتی صاحبخانه می آمد و آنها را می دید حرفی رد و بدل نمی شد اگر صاحبخانه می رفت و برایشان شیرینی و آجیل می آورد نشان خیر و برکت بود و اگر نه بر عکس. زنان شیراز درسابق عقیده داشتند که در شب چهارشنبه  سوری باید حتماً به سعدیه رفت و در آب سعدیه آب تنی کرد. پیرزنان با نشاط قدیمی شیراز، در شب چهارشنبه سوری بزک نموده و مجلس عیشی روبراه می کردند در این مجلس از ترانه های محلی خوانده می شد و دایره نیز می زدند و همه ابراز سرور می کردند.  امشب برای من یه شب بیاد ماندنی و پر از خاطرات تلخ و شیرینه که انشاالله توی پستهای بعدبراتون میگم امشب چه شبی ست ضمنا طبق قولی که داده بودم از امشب با قالب جدید وبلاگ رو میبینید اگه هرکدوم از دوستان با این قالب مشکلی دارن ممنون میشم اگه منو در جریان بزارنبریم اطاق فرمان

 

نظرات (9)
سعید
1382,12,26 ساعت 21:59
خیلی باحال بود.(خدمات وبلاگ)
امتیاز: 0 0
مینا
1382,12,26 ساعت 22:19
به به قاب نو مبارک...چه خوشگل شده اینجا...
احمد عزیز سلام
خوبید؟
ممنونم که سر زدید ...
مطلب خوب و قشنگی بود...
مرسی...
پیشاپیش سال نو را خدمتتون تبریک عرض میکنم و امیدوارم سالی سرشار از موفقیت...پیروزی و شادکامی در انتظارتون باشه...
سبز و برقرار باشید...
امتیاز: 0 0
رضا
1382,12,27 ساعت 23:14
هر شروعی پایانی دارد خوش یا تلخ و اینرا خودمان رقم می زنیم دوستی در سر کار داشتیم که بدون اخطار قبلی(حداقل برای من) به افتخار بازنشستگی نایل آمد آن روز را من تا شب ناراحت و غمگین بودم. آخه رفیق راه بود و واقعا استاد و دور شدن از چنین دوست گرامی سخت است وشاید وقتی که بود نتوانستم آنگونه که باید و شاید به ایشان ابراز محبت کنم اکنون می گویم که از شما متشکرم به پاس تمام محبت هایتان بودیم و کسی پاس نمی داشت که بودیم ----باشد که نباشیم بدانند که بودیم .
امتیاز: 0 0
بهار
1382,12,28 ساعت 13:19
سلام سلام
قالب جدید مبارک.خیلی قشنگ شده
سال نو هم مبارک......... سال خو بی داشته باشید.
امتیاز: 0 0
لیلا
1382,12,29 ساعت 20:36
سلام وب جالبی درای موفق باشی خوشحال میشم به منم سر بزنی سال نوتم مبارک
امتیاز: 0 0
جاوید - ترمیناتور۳
1383,01,01 ساعت 16:41
عیدت مبارک
امتیاز: 0 0
سیــــــــــــــاوش
1383,01,03 ساعت 02:40
سلام دوست خوبم..عیدت مبارک..وای اینجا چه قشنگ شده..چرا من رو خبر نکردی زودتر بیام اینجا رو ببینم..به هر حال خیلی زیبا شده..شاد باشی و موفق...بدرود
امتیاز: 0 0
بارون
1383,01,04 ساعت 19:52
ســــــلام...سال نو مبارک...
امتیاز: 0 0
فاطمه
1383,11,24 ساعت 11:00
زندگی زیباست ولی نه آن زیبایی که ما فکرش را می کنیم زند
ی برای آنهایی زیباست که آن را دوست دارند و به آنچه می خواهند می رسند . زندگی برای انسان تنها هیچ وقت زیبا نیست چون زیبایی را در چیزی نمی تواند بیابد.
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد