1384,01,07
توسط: احمد

نوروز و تخت جمشید

مهندسان هخامنشی ۲ هزار و 500 سال پیش با توجه به وضعیت اقلیمی و آب و هوایی، تخت جمشید را برای برپای آیین نوروز ساخته‌اند.

بررسی‌ها و مطالعات کارشناسان نشان می‌دهد مهندسان هخامنشی دوهزار و 500 سال پیش با توجه به وضعیت اقلیمی و آب و هوایی، تخت جمشید را برای برپایی جشن نوروز در دشت مرودشت ساخته‌اند.
مجموعه تخت جمشید مجموعه‌ای کامل از سازه‌ها و بقایای مربوط به دوره هخامنشی است که در زمان داریوش اول و در سال 518 پیش از میلاد ساخته شده است. این مجموعه از کاخ‌ها، حصارها،بخش‌های خدماتی و نظامی مختلف ساخته شده است. 
نظر «علیرضا عسگری» کارشناس باستان‌شناسی و سرپرست مطالعات باستان‌شناسی تخت جمشید :
 «با توجه به اینکه نقاط مختلف جنوب، شمال، شرق و غرب کشور به دلیل قرار گرفتن نسبت به خط استوا دارای آب و هوای مختلفی است، کارشناسان هخامنشی با بررسی آب و هوا و جغرافیای منطقه ، دشت مردوشت را به عنوان بهترین منطقه برای برگزاری نوروز و ساخت تخت جمشید انتخاب کرده‌اند.» وی با اشاره به اینکه آب و هوای بهاری همزمان با ماه فروردین به دشت مرودشت می‌رسد، گفت: «نقش برجسته‌هایی که در تخت جمشید توسط کارشناسان و مهندسان کنده شده به خصوص نقش برجسته هدیه‌آوردندگان و حمله شیر به گاو همگی نشان‌دهنده برگزاری مراسمی ویژه در این مجموعه است.»
عسگری با اشاره به این که تخت جمشید بهترین نقطه برای برگزاری جشن نوروز است، گفت: «بررسی‌های انجام گرفته روی کاخ‌های مختلف به جای مانده از دوره هخامنشی در همدان، شوش و فارس نشان می‌دهد که مجموعه تخت جمشید به عنوان پایتخت علاوه بر جنبه‌های حکومتی مکانی برای برگزاری آیین‌ها هم بوده است.»
مجموعه تاریخی و پایتختی تخت جمشید مهم‌ترین پایتخت حکومت هخامنشی است که در استان فارس و در نزدیکی شیراز جای گرفته است.برخیز که‌نوروز است‌، روز دگری‌سازیم
‌نو مقدم‌پیروز است‌، بر آن‌همه‌پردازیم‌
عطر چمن‌و سنبل‌، در بزم‌گل‌و بلبل
‌باشد که‌درین‌محفل‌، صد غلغله‌بنوازیم‌
بگذار که‌بگریزد، سال‌دیگری‌خیزد
با مهر و مه ‌ایزد، بر شام‌سیه‌تازیم‌
کشور اگر از دشمن‌، مخروبه‌و بی‌ایمن
‌آباد کنیم‌میهن‌، بر همت‌خود نازیم‌
شادیم‌به‌فرّ هم‌، بستیم‌هوای‌غم
‌اهریمن‌ملک‌جم‌، در آتشه‌بُگدازیم‌
در رزم‌که‌پیدائیم‌، در بزم‌، چه‌شیدائیم
‌بر قله‌فردائیم‌، اوجیم‌و بر آن‌بازیم‌
رستیم‌ز بیش‌و کم‌، هستیم‌به‌زیر و بم
‌ظلم‌همه عالم‌، یکباره‌بر اندازیم‌
آمد طرب‌باران‌، در قحطی‌گلزاران
‌بَرّ شد گره‌از یاران‌، ما کام‌گر رازیم‌
از عشق‌اگر مستی‌، رَستی‌ز همه‌پستی
‌بر پرده‌این‌هستی‌، نقش‌دگر اندازیم‌نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد