1384,11,25
توسط: احمد

والنتاین یا اسپندار مزگان

چند سالی ست حوالی 26 بهمن ماه (14 فوریه) که می شود هیاهو و هیجان را در خیابان ها می بینیم. مغازه های اجناس کادوئی لوکس و فانتزی غلغله می شود. همه جا اسم Valentine به گوش می خورد. از هر بچه مدرسه ای که در مورد والنتاین سوال کنی می داند که "در قرن سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل امپراطوری ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده است بنام کلودیوس دوم. کلودیوس عقاید عجیبی داشته است از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قدغن می کند.کلودیوس به قدری بی رحم وفرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت.اما کشیشی به نام والنتیوس(والنتاین)،مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد.کلودیوس دوم از این جریان خبردار می شود و دستور می دهد که والنتاین را به زندان بیندازند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می شود .سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق،با قلبی عاشق اعدام می شود...بنابراین او را به عنوان فدایی وشهید راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق!"
اما کمتر کسی است که بداند در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است!
جالب است بدانید که این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با 29 بهمن، یعنی تنها 3 روز پس از والنتاین فرنگی! این روز "سپندار مزگان" یا "اسفندار مزگان" نام داشته است. فلسفه بزرگداشتن این روز به عنوان "روز عشق" به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. بعنوان مثال روز اول "روز اهورا مزدا"، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی "بهترین راستی و پاکی" که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی "شاهی و فرمانروایی آرمانی" که خاص خداوند است و روز پنجم "سپندار مذ" بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مزگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت و که در ماه مهر، "مهرگان" لقب می گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می گرفتند.
سپندار مزگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می کردند.

ملت ایران از جمله ملت هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن می گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و کلا جهان بینی ایرانیان باستان است. از آنجایی که ما با فرهنگ باستانی خود ناآشناییم شکوه و زیبایی این فرهنگ با ما بیگانه شده است. نقطه مقابل ملت ما آمریکاییها هستند که به خود جهان بینی دچار می باشند. آنها دنیا را تنها از دیدگاه و زاویه خاص خود نگاه می کنند. مردمانی که چنین دیدگاهی دارند، متوجه نمی شوند که ملت های دیگر شیوه های زندگی و فرهنگ های متفاوتی دارند. آمریکاییها بشدت قوم پرستند و خود را محور جهان می دانند. آنها بر این باورند که عادات، رسوم و ارزش های فرهنگی شان برتر از سایرین است. این موضوع در بررسی عملکرد آنان بخوبی مشهود است. بعنوان مثال در حالی که این روزها مردم کشورهای مختلف جهان معمولا به سه، چهار زبان مسلط می باشند، آمریکاییها تقریبا تنها به یک زبان حرف می زنند. همچنین مصرانه در پی اشاعه دادن جشن ها و سنت های خاص فرهنگ خود هستند.
"اطلاع داشتن از فرهنگ های سایر ملل" و "مرعوب شدن در برابر آن فرهنگ ها" دو مقوله کاملا جداست.با مرعوب شدن در برابر فرهنگ و آداب و رسوم دیگران، بی اینکه ریشه در خاک، در فرهنگ و تاریخ ما داشته باشد، اگر هم به جایی برسیم، جایی ست که دیگران پیش از ما رسیده اند و جا خوش کرده اند!
برای اینکه ملتی در تفکر عقیم شود، باید هویت فرهنگی تاریخی را از او گرفت. فرهنگ مهم ترین عامل در حیات، رشد، بالندگی یا نابودی ملت ها است. هویت هر ملتی در تاریخ آن ملت نهاده شده است. اقوامی که در تاریخ از جایگاه شامخی برخوردارند، کسانی هستند که توانسته اند به شیوه مؤثرتری خود، فرهنگ و اسطوره های باستانی خود را معرفی کنند و حیات خود را تا ارتفاع یک افسانه بالا برند. آنچه برای معاصرین و آیندگان حائز اهمیت است، عدد افراد یک ملت و تعداد سربازانی که در جنگ کشته شده اند نیست؛ بلکه ارزشی است که آن ملت در زرادخانه فرهنگی بشریت دارد.
شاید هنوز دیر نشده باشد که روز عشق را از 26 بهمن (Valentine) به 29 بهمن (سپندار مزگان ایرانیان باستان) منتقل کنیم.

از ایمیلهای دلدار

ناگفته نماند که اخیرا تحت توجهات کریمانه جناب ضرغامی ریاست محترم !!!! صدا و سیما این روز باستانی به روز عشقولانه تغییر نام یافته

این هم یه ترانه با احساس از غلامرضا صنعتگر بنام یک نفس

دانلود موزیک

نظرات (11)
*مهتاب*
1384,11,27 ساعت 00:43

"اگر صاحب عطیه پیشگویی باشم و آگاه باشم بر تمام اسرار و بر تمامی دانش‌ها ، اگر ایمانم چنان کامل باشد، تا آنجا که کوهها را جابجا کنم و عشق نداشته باشم، هیچم و اگر تمامی اموالم را میان فقرا تقسیم کنم و اگر بدن خود را به آتش بسپارم، اما عشق نداشته باشم ، هیچ حاصلی بدستم نیست ." « پائولو کوئیلو

دوست خوبم سلام.
دیگه به من سر نمی زنی!
می دونی که هدف از وبلاگ من طرح مباحثی هست که شاید تکرار باشه اما برای در خاطر موندگار شدن لازمه روش بحث بشه .
عزیزم اومدن تو و دقت و مطالعه ات این هدف و معنا می بخشه .
من بحث جدیدم رو آغاز کردم پیشم بیا و دیدگاهت رو بگو . ما همه برای متعالی شدن قدم بر میداریم بیایم قدمامون و هماهنگ کنیم برا خودمون و دیگران ارزش قائل باشیم . ما همه از یه منبع انرژی می گیریم . اونهم عشـــــــــــق هستش "عشق الهی" .
منتظرتم عزیزم .
در پناه خدا .

امتیاز: 0 0
الهام
1384,11,29 ساعت 14:49
سلام
خدا رو شکر یکی تو این دنیا پیدا شد که روز سپندار مذگانو بشناسه
این روز به شما وهمه تبریک می گم
منتظر دیدار شما الهام
امتیاز: 0 0
محرم دل
1384,11,29 ساعت 17:55
احسنت بر این همه زیبایی!!!
امتیاز: 0 0
سربازان جمعه
1384,12,02 ساعت 23:35
لطفا عنوان وبلاگ ما رو به سربازان جمعه تغییر بدید
ممنون
امتیاز: 0 0
غروب عشق
1384,12,03 ساعت 14:17

سلام دوست عزیز
وبلاگ زیبایی دارید
به من سر بزنید و اگر با تبادل لینک موافق بودید پیام بگذارید.
در پناه عشق
امتیاز: 0 0
*مهتاب*
1384,12,05 ساعت 00:46
سلام دوست خوبم
ممنون از حضورت.
مثل همیشه دست پر آپ کردی.
موفق باشی.
امتیاز: 0 0
غروب عشق
1384,12,05 ساعت 22:47
سلام
به جمع عاشقان خوش آمدی
من هم شما رو لینک کردم/
امتیاز: 0 0
مینا
1384,12,18 ساعت 23:26
احمد آقا سلام
خوبید؟
مطلب خیلی جالبی بود ... منکه نمیدونستم در ایران باستان هم چنین روزی هست ...بازم گلی به جمال شما که هم میدونستید و هم این امکان و فراهم کردید که بقیه هم مطلع بشوند.
راستی من قبلا در وب بلاگ مینا ۱۲۳ ( حرف دل) مطلب مینوشتم ولی بنا به دلایلی اونجا را از بلاگ اسکای حذف کردم و به جاش این یکی خونه را که آدرسشو براتون گذاشتم , مینویسم.چون لینک حرف دل و دیدم تو وب بلاگتون ... خواستم که آدرس جدیدم و داشته باشید.صد البته که اگه بیایید دیدنم خیلی خوشحال میشم.:)
شاد...پیروز ...سرفراز ... در پناه حق باشید.
امتیاز: 0 0
امید
1384,12,26 ساعت 01:25
می گن شیشه احساس نداره:

اما من هر وقت رو شیشه ی بخار زده ی اتاقم می نویسم
دوستت دارم آرام آرام اشک می ریزه

دمت گرم احمد آقا

اگه تونستی یه سری به وبلاگ من بزن
امتیاز: 0 0
کاملیا
1385,11,25 ساعت 16:16
خیلی عالی بود کاش همه ایرانیها مثل شما فکر می کردند و فرهنگ ایرانی را حفظ می کردند و اینقدر غرب زده نمی شدند
امتیاز: 0 0
نوید
1387,11,27 ساعت 01:41
سلام دوست عزیز من خیلی خوشحال هستم که افرادی مثل شما و دوستان سعی در زنده نگه داشتن هویت ایرانی و دور نگه داشتن از رخنه اصول کثیف سیاست به آن هستید من خیلی از شما ممنون هستم .
من از مطلب شما استفاده کردم و امید وارم که راضی باشید.
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد